czwartek, 12 stycznia 2017

#61 Jasmine Warga "Moje serce i inne czarne dziury" (BOOK TOUR)„Moje serce i inne czarne dziury” to książka, którą miałam przyjemność przeczytać dzięki Patrycji, autorki bloga Molinka Książkowa. Przyznam szczerze, że ten tytuł stanowił dla mnie wielką zagadkę. Recenzenci byli podzieleni na tych, którzy książkę polecają i na tych, którym raczej nie przypadła do gustu. A jakie jest moje zdanie? O tym przeczytacie w dalszej części recenzji.

Co w fabule piszczy?

Po pierwsze, nie chcę tego zrobić z kimś, kto ma dzieci.
Po drugie, nie możesz mieszkać dalej niż godzinę drogi ode mnie.
Po trzecie, musimy to zrobić 7 kwietnia. Ta data nie podlega negocjacji.

Brzmi jak ogłoszenie z portalu randkowego, prawda? szesnastoletnia Aysel trafia na nie jednak na stronie dla osób, które chcą umrzeć. Dokładnie w dziale Partnerzy do Samobójstwa. Aysel wchodzi tak często, bo...chce ze sobą skończyć i szuka kogoś, kto jej w tym pomoże. Boi się, że w ostatnim momencie, gdy będzie sama, zabraknie jej odwagi. 

W małym miasteczku, gdzie wszyscy się znają, nie ma życia dla córki mordercy. Mimo że od zbrodni minęły już trzy lata, w szkole nadal jej unikają i szepczą za plecami. Matka i siostra traktują ją jak wyrzut sumienia. 

Roman, który umieścił ogłoszenie, jest rok starszy od Aysel i mieszka niedaleko. Dziewczyna odpisuje na wiadomość i dochodzi do spotkania. Roman intryguje Aysel od samego początku. Taki fajny chłopak! Co strasznego go spotkało, skoro teraz planuje własną śmierć?
(źródło - Wydawnictwo Burda)


Moja opinia

Na wstępie pragnę zaznaczyć, że książka należy raczej do gatunku literatury młodzieżowej, chociaż poruszane w niej tematy dotyczą każdego z nas, bez względu na wiek czy doświadczenie życiowe. Mowa tutaj o samobójstwie, depresji czy stracie bliskich osób. Autorka w książce „Moje serce i inne czarne dziury” porusza ciężką tematykę. Przedstawia nam historię dwójki nastolatków, pozornie zwyczajnych, których połączyła jedna rzecz – chęć odebrania sobie życia.

"W depresji nie ma niczego pięknego ani literackiego, ani tajemniczo głębokiego. Depresja jest jak ciężar, spod którego nie można się wydostać. Przygniata, sprawiając, że nawet takie drobiazgi, jak zawiązanie butów czy przeżucie tostu, przypominają dwudziestomilową wspinaczkę pod górę. Depresja jest częścią ciebie; przenika twoje kości i krew. Jeśli cokolwiek o niej wiem, to na pewno to, że nie da się przed nią uciec."

Jasmine Warga w przejmujący sposób opowiada nam historię Aysel, nastolatki, dla której jedynym celem w życiu jest…śmierć. Pogrążona w smutku, wytykana palcami w szkole, niedoceniana przez najbliższych, a do tego postrzegana przez pryzmat wydarzeń sprzed kilku lat, dziewczyna nie widzi sensu w tym by dalej żyć. Z zamiarem zaplanowania swojego samobójstwa trafia na stronę internetową Smooth Passages by znaleźć…partnera. I tak właśnie odnajduje Romana, który miał pomóc jej odebrać sobie życie, a to właśnie on niepostrzeżenie rozbudził w Aysel pragnienie życia na nowo.

Książka na pierwszy rzut oka może wydawać się nie najłatwiejszą lekturą. Jednak nic bardziej mylnego. Sama byłam zdziwiona, że pomimo całej tej niezbyt szczęśliwej otoczki, książka daje czytelnikowi mnóstwo otuchy i nadziei. Pokazuje nam, że z każdej, nawet najbardziej beznadziejnej sytuacji istnieje wyjście, i że w końcu na naszej drodze odnajdziemy szczęście. Autorka zwraca uwagę na moc jaką ma przyjaźń, jaką siłę ma wsparcie i jak dużo od tego czy coś się w naszym życiu zmieni zależy od…nas samych. 

Powieść napisana jest prostym, łatwym w odbiorze językiem. Autorce udało się znaleźć równowagę pomiędzy długimi opisami sytuacji a dialogami. Również pomimo poważnej tematyki, książkę bardzo szybko i przyjemnie się czyta. Mam jednak pewne wątpliwości czy książka przypadłaby do gustu starszym czytelnikom. Myślę natomiast, że "Moje serce  i inne czarne dziury" to książka obowiązkowa dla rodziców, jako przestroga przed tym do czego może prowadzić brak kontaktu ze swoją pociechą. Jak również jakie objawy mogą zwiastować depresję i co w takiej sytuacji należy zrobić. Bardzo spodobał mi się pomysł dodania na końcu książki telefonów alarmowych do instytucji udzielających wsparcia w trudnych sytuacjach. 

"Może wszyscy mamy w sobie ciemność, tylko niektórzy z nas radzą sobie z nią lepiej niż inni."

Podsumowując, "Moje serce i inne czarne dziury" to powieść, która powinna przede wszystkim przypaść do gustu nieco młodszym czytelnikom. Poruszane w niej tematy stanowią ważny problem, zwłaszcza wśród dojrzewających nastolatków. A jak wiadomo okres dojrzewania do najłatwiejszych okresów w życiu człowieka nie należy. Dlatego książka może pomóc zwrócić uwagę na to, co rzeczywiście jest ważne w naszym życiu, wskazać drogę i dodać otuchy. Jednym słowem polecam!


Moja ocena: 4/6
Autor: Jasmine Warga
Tytuł: Moje serce i inne czarne dziury
Gatunek: powieść młodzieżowa, powieść obyczajowa
Ilość stron: 322
Okładka: miękka
Wydawnictwo: Burda

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Dziękuję za odwiedziny i pozostawiony komentarz!
Zapraszam ponownie!

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...