czwartek, 9 marca 2017

#67 Kristy Moseley "Chłopak, który chciał zacząć od nowa"Pewnie większość z Was kojarzy autorkę Kristy Moseley, gdyż o jej poprzedniej książce „Chłopak, który zakradał się do mnie przez okno” niedawno było dość głośno. Niektórzy czytelnicy bardzo ją chwalili, innym natomiast niezbyt przypadła do gustu. Biorąc pod uwagę tak sprzeczne opinie nie zdecydowałam się by po nią sięgnąć. Dzięki temu do najnowszej powieści autorki podeszłam bez większych oczekiwań i jak się okazało wyszło mi to na dobre!


Chłopak, który chciał zacząć od nowa” to pierwszy tom serii Fighting to Be Free zaliczanej do gatunku New Adult. Jest to powieść młodzieżowa, jednak fabula pozbawiona jest infantylizmu tak często spotykanego w powieściach skierowanych do młodszych odbiorców. Powieści młodzieżowe z założenia powinny być lekkie, miłe i przyjemne, a do tego nie powinny poruszać zbyt trudnej tematyki. Na szczęście Kristy Moseley postanowiła zerwać z tym schematem i stworzyła historię poruszającą nawet dorosłego i dojrzałego czytelnika.

Książka „Chłopak, który chciał zacząć od nowa” przedstawia historię Jamiego i Ellie, którzy pomimo młodego wieku muszą stawić czoła wielu przeciwnościom losu. Jamie Cole to dwudziestojednoletni chłopak, który ostatnie lata spędził w poprawczaku. Kryminalna przeszłość odcisnęła piętno na jego życiu, a pod maską typowego bad boya ukrywa się wrażliwy i potrzebujący bliskości chłopak. Jego jedynym celem po wyjściu na wolność jest rozpoczęcie nowego życia z dala od przestępczego świata i dawnych znajomych. Niestety uwolnienie się od mrocznej przeszłości wcale nie jest takie łatwe. Ellie po niedawnym zerwaniu z chłopakiem-tyranem postanawia od tej chwili żyć pełną życia. Poznając Jamiego w klubie nie spodziewa się, że przypadkowa znajomość będzie miała aż tak duży wpływ na jej przyszłość. Pomiędzy bohaterami rodzi się niewidzialna nić porozumienia, a fascynacja powoli zaczyna przekształcać się w silne uczucie. Niestety nad szczęściem zakochanych cały czas wisi widmo przeszłości Jamiego. Czy mimo to bohaterom uda się odnaleźć szczęście?

Chłopak, który chciał zacząć od nowa” to powieść zarówno dla młodzieży jak i nieco starszych czytelników, bowiem każdy znajdzie tutaj coś dla siebie. Całą historię poznajemy z dwóch perspektyw: z punktu widzenia Jamiego oraz Ellie. Możemy śledzić rodzącą się pomiędzy bohaterami młodzieńczą miłość, która jest jednocześnie subtelna, ale i gwałtowna, pełna pożądania i namiętności. Oprócz wątku romantycznego, w powieści znajdziemy wątek kryminalny jak i wiele trzymających w napięciu zwrotów akcji.  Znajomość Ellie i Jamiego od samego początku napotyka szereg problemów rozpoczynając od surowej i apodyktycznej matki dziewczyny a kończąc na kryminalnej przeszłości chłopaka. Tak naprawdę podczas czytania książki cały czas trzymałam kciuki za związek bohaterów, jednak jak to w książkach bywa autorka zrobiła na koniec czytelnikom niezłego psikusa. Pomimo, że powieść zaliczana jest do literatury młodzieżowej, nie zabrakło tutaj nieco bardziej pikantnych momentów, które  pobudzą Waszą wyobraźnię. Autorka jednak nie przesadza i sceny zbliżeń pomiędzy bohaterami zostały opisane w sposób bardzo stonowany.

Jeżeli chodzi o głównych bohaterów – nie mam co do nich żadnych zastrzeżeń. Jamie jak już wspominałam wcześniej to typowy zły chłopiec, który w miarę rozwoju fabuły odkrywa przed Ellie jak i przed czytelnikiem swoją drugą stronę – pokaleczoną i wrażliwą. Jego dzieciństwo nie należało do najszczęśliwszych, było za to pełne traum i cierpienia, co miało duży wpływ na jego późniejsze życie. Ellie pomimo tego, że pochodzi z dobrego domu, nie zachowuje się jak typowa rozpuszczona nastolatka, jest wrażliwa, empatyczna i pełna wyrozumiałości. Jak na swój wiek zachowuje się w sposób bardzo przemyślany i dojrzały. Ellie to jedna z nielicznych bohaterek powieści, która mnie nie irytowała swoim zachowaniem, a to uwierzcie mi rzadkość.


Podsumowując, muszę przyznać, że zostałam przez autorkę pozytywnie zaskoczona. Sięgając po książkę spodziewałam się banalnej fabuły i niezbyt ciekawych bohaterów, jednak jak się okazało moje obawy były niepotrzebne. Kristy Moseley stworzyła dojrzałą i emocjonującą opowieść o miłości i dawaniu drugich szans, o tym jak ważne jest nieocenianie człowieka na podstawie jego przeszłości, ale na podstawie jego teraźniejszości i tego jaki jest teraz, w tym momencie. Każdy z nas popełnia błędy, mniejsze lub większe, jednak najważniejsze jest to czy pomimo tego potrafimy wyciągnąć z naszych porażek lekcję na przyszłość. "Chłopak, który chciał zacząć od nowa" to powieść, po którą warto sięgnąć. Polecam!


Moja ocena: 4/6
Autor: Kristy Moseley
Tytuł: Chłopak, który chciał zacząć od nowa
Gatunek: literatura młodzieżowa, new adult
Ilość stron: 384
Okładka: miękka
Wydawnictwo: Harper Collins


Za egzemplarz oraz możliwość zrecenzowania książki dziękuję wydawnictwu:

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza

Dziękuję za odwiedziny i pozostawiony komentarz!
Zapraszam ponownie!

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...