wtorek, 23 sierpnia 2016

#27 Becca Fitzpatrick "Niebezpieczne kłamstwa" (BOOK TOUR)Niebezpieczne kłamstwa


Podobno ludzie w swoim życiu kłamią częściej niż mówią prawdę. Kłamiemy w różnych sytuacjach i z różnych powodów, a czasami nawet wolimy usłyszeć słodkie kłamstwo od szczerej prawdy. Kłamiemy, by uciec od konsekwencji, kłamiemy, by drugiej osobie nie wyrządzić przykrości, kłamiemy, by chronić naszych najbliższych. A co jeżeli utkane przez nas kłamstwo zamiast nas ochronić ściąga na nas niebezpieczeństwo?Co w fabule piszczy?


Siedemnastoletnia Estella przeżyła w swoim życiu wystarczająco dużo jak na tak młody wiek. Rozwód rodziców, uzależnienie matki od alkoholu, a następnie narkotyków. A teraz to. Bowiem Estella była świadkiem okrutnego morderstwa, którego dokonano w jej rodzinnym domu, a które wywróciło jej życie do góry nogami. W wyniku tego dziewczyna zostaje objęta programem ochrony świadków. Musi porzucić swoje dotychczasowe życie w Filadelfii i rozpocząć je na nowo w uśpionym miasteczku Thunder Basin w stanie Nebraska. Dziewczyna nie potrafi odnaleźć się w nowej rzeczywistości, z dala od swoich przyjaciół, chłopaka oraz matki czuje się jeszcze bardziej zagubiona i samotna. Jedyne co jest stałym towarzyszem jej podróży to strach. Strach o życie  najbliższych, ale również o swoje własne, ponieważ Estella nigdzie nie może czuć się bezpieczna. Dziewczyna trafia pod opiekę emerytowanej policjantki Carminy, która daje Estelli namiastkę miłości i poczucia bezpieczeństwa, którego tak jej brakowało w rodzinnym domu. Dodatkowo w życiu dziewczyny pojawia się Chet – miejscowy chłopak, który wzbudza w niej uczucia, na które ta nie może sobie pozwolić. Jednak czy może mu zaufać? Jak długo Stella będzie w stanie trzymać swoje uczucia na wodzy? Czy można zbudować nowe życie na kłamstwie?


Moja opinia


Książka Becci Fitzpatrick „Niebezpieczne kłamstwa” zbierała swego czasu dość pochlebne opinie.Mimo to czytając zarys fabuły nie czułam się przekonana, by po nią sięgnąć. Jednak organizowany przez Angelikę z bloga Uwielbiam Czytać book tour właśnie z tą książką stał się pretekstem do jej przeczytania. 


"Troska o drugiego człowieka to objaw słabości. Gdy nam na kimś zależy, w nasze życie wkrada się lęk, że możemy tę osobę utracić."Książka „Niebezpieczne kłamstwa” nie jest typową powieścią z rodzaju New Adult, gdyż autorka wzbogaciła o wątek kryminalny, stanowiący ciekawe tło dla rozwoju wydarzeń. Mimo, że autorka nie zrezygnowała z wątku miłosnego, nie jest on w książce dominujący, co trochę mnie rozczarowało. Autorka bardziej skupiła się na samej głównej bohaterce, na przedstawieniu tego w jaki sposób Stella odnalazła się w nowej rzeczywistości, jakich emocji doświadczyła, jak radziła sobie ze świadomością, że jej życie już nigdy nie będzie takie samo. Bohaterka mimo młodego wieku, wydaje się być bardzo dojrzała, odpowiedzialna i  odważna. Jednak tak jak wszystkie młode osoby, Stella buntuje się przeciwko narzuconym jej zasadom. Postać Stelli na początku nie przypadła mi do gustu. Bohaterka okazała się być pełna sprzeczności, gdyż z jednej strony odznaczała się odpowiedzialnością, a z drugiej strony buntowała się przeciwko regułom, na które sama się zgodziła, a które miały zapewnić jej bezpieczeństwo. W miarę rozwoju wydarzeń zachowanie Stelli stawało się coraz bardziej dojrzałe, a sama jej postać zyskała dużo w moich oczach. 


"To prawda, co mówią ludzie: najmocniej docenia się zawsze to, co zostało już bezpowrotnie utracone."Fabuła „Niebezpiecznych kłamstw” głównie opiera się na wątku kryminalnym, jest to dość ciekawe rozwiązanie, które wielu czytelnikom może przypaść do gustu. Niewątpliwym plusem książki jest, to że Becca Fitzpatrick nie powieliła schematów tak często spotykanych w nurcie New Adult. Kiedy sięgałam po „Niebezpieczne kłamstwa” nie spodziewałam się, że otrzymam coś całkowicie nowego, świeżego i nieszablonowego. Nie jestem miłośniczką kryminałów, jednak autorka moje początkowe zniechęcenie zarysem fabuły, odegnała w niepamięć. 


"Przebaczanie to niełatwa sztuka. (...) Trzeba umieć znaleźć równowagę pomiędzy odrzuceniem tego, co nieistotne, a skupieniu się na tym, co najważniejsze."Jeżeli miałabym całościowo ocenić książkę, to powieść „Niebezpieczne kłamstwa” nie jest złą lekturą. Jednak czegoś mi w niej zabrakło. Miałam nadzieję, że autorka rozwinie pewne wątki bardziej niż to, w jaki sposób zostały przedstawione w książce. "Niebezpieczne kłamstwa" mimo, że okazały się przyjemną i zaskakującą lekturą, nie wywołały we mnie wielu emocji, ani nie sprawiły, że chętniej sięgnę po inne powieści autorki. 


"Miłość sprawia, że stajemy się całkowicie lojalni wobec tych, których kochamy."Podsumowując, książka „Niebezpieczne kłamstwa” mimo paru minusów, jest zdecydowanie jedną z ciekawszych propozycji tego roku. Autorka wykazała się otwartym umysłem i stworzyła coś nowego, nieszablonowego, idąc zupełnie inną ścieżką niż reszta autorów z nurtu New Adult. Wątek kryminalny dodaje powieści charakteru, tajemniczości, trzyma czytelnika w napięciu. Chociaż nie mogę zaliczyć książki  do grona moich ulubionych powieści, to zdecydowanie jest to pozycja, po którą warto sięgnąć. Dla osób, które szukają czegoś nowego, są znudzeni tym, że książki New Adult mają przewidywalną fabułę, nie powinni być zawiedzeni

Moja opinia: 4,5/6
Autor: Becca Fitzpatrick
Tytuł: Niebezpieczne kłamstwa
Ilość stron: 422
Okładka: miękka
Wydawnictwo: Otwarte - Moondrive

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza

Dziękuję za odwiedziny i pozostawiony komentarz!
Zapraszam ponownie!

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...