wtorek, 13 września 2016

#34 Colleen Hoover "Hopeless"

Hopeless

Cierpienie, ból, strach to emocje, które nas powoli niszczą. Czasami by zapomnieć, jesteśmy w stanie udawać, że wydarzenia przez które cierpimy tak naprawdę się nie zdarzyły. Jednak cały czas ta myśl nawiedza nasz umyśl i mimo prób nie potrafimy się jej pozbyć. A co jeśli zakopiemy te wspomnienie w naszej głowie tak głęboko, że nie będziemy pamiętać kim tak naprawdę byliśmy? Co jeśli ból wywołujący te wspomnienie jest o wiele większy niż ból związany z utratą części siebie?


Co w fabule piszczy?

Sky Linden Davies wiedzie spokojne, poukładane życie, a co najważniejsze jest szczęśliwa. Każdą wolną chwilę  poświęca czytaniu książek, bieganiu i spotkaniom ze swoją najlepszą przyjaciółką Six, mieszkającą w domu obok. Dziewczyny wiąże głęboka więź wzajemnego porozumienia i odrobiny szaleństwa. Sky i Six nie stronią od chłopaków. Jednak Sky jeszcze nigdy nie poczuła do żadnego pożądania, nie miała motylków w brzuchu, a wręcz przeciwnie każde bliskie spotkanie z płcią przeciwną wywołuje w niej obojętność i poczucie odrętwienia. Sky w wieku pięciu lat została adoptowana. Nie pamięta niczego co zdarzyło się przed adopcją, tak jakby wszystkie jej wspomnienia z tego okresu zostały starte gumką. Jednak to dziewczynie nie przeszkadza, ponieważ w Karen, swojej zastępczej mamie znalazła miłość i bezpieczeństwo, którego tak pragnęła. Życie Sky jest całkowicie inne niż jej rówieśników -  bez komórki, bez internetu czy telewizora, a jeszcze do niedawna miała nauczanie domowe. Mimo to Karen postanawia spełnić prośbę swojej córki i zgadza się by ostatni rok nauki Sky dokończyła w szkole. Wtedy dopiero życie dziewczyny nabiera rozpędu, a jedno przypadkowe spotkanie z tajemniczym chłopakiem zmienia wszystko w co do tej pory wierzyła. Dean Holder, przystojny, umięśniony i  posiadający nieciekawą reputację, przewraca życie Sky do góry nogami. Dziewczyna czuje, że przyciąga ich do siebie jakaś niewidzialna nić, której nie potrafi się oprzeć. Wszystko w nieznajomym ją intryguje, jego charakter, jego przeszłość oraz tajemniczy tatuaż na przedramieniu. Jednak jak się wkrótce ma okazać chłopak skrywa przed Sky pewną tajemnicę. Kiedy sekret wyjdzie na jaw, życie Sky zmieni się na zawsze. 


Moja opinia 

Chyba już po raz trzeci czytam tą książkę i nadal jestem nią zachwycona. A nawet więcej, za każdym razem, kiedy po nią sięgam moja miłość do bohaterów, do całej historii jak i do twórczości Colleen Hoover rośnie. Nie wiem jak Colleen to robi, ale każda wychodząca spod jej pióra powieść jest unikatowa, wyjątkowa i zupełnie nieszablonowa. Tak samo jest z Hopeless. Każdy znajdzie tu coś dla siebie.


W "Hopeless" autorka zastosowała narrację pierwszoosobową, gdzie poznajemy wydarzenia z punktu widzenia Sky. Jednocześnie w książce występuje stosowany często przez Collen Hoover podział na dwie perspektywy czasowe - teraźniejszość i przeszłość. Rzuca to zupełnie nowe światło na życie Sky przed adopcją oraz zbliża czytelnika do odkrycia prawdy. A uwierzcie mi prawda jest zarazem poruszająca, łamiąca serce jak również przerażająca. 

"Przede wszystkim jednak nie chcę pamiętać, jak mocno go kocham. Nie ma nic gorszego od poczucia winy wywołanego odkryciem, że jesteś zdolny kochać wcielone zło."

Hopeless to subtelna, pełna emocji powieść New Adult, która opowiada o czymś więcej niż tylko o romantycznym uczuciu.  Autorka nie boi się poruszania tematów trudnych, wywołujących u czytelnika wzruszenie. Książka to emocjonująca i wciskająca w fotel opowieść o znajdywaniu utraconej części siebie, cierpieniu, bólu i utracie zaufania.  Oprócz chwil wzruszenia, szoku i niedowierzania, książka jest pełna zabawnych, błyskotliwych dialogów, które w skuteczny sposób rozśmieszają czytelnika. Ponad to "Hopeless" zawiera ukryte przesłanie dla czytelnika, które mówi o tym, że pomimo utraty całej nadziei i pomimo przeciwności losu, musimy być silni i iść do przodu nie poddając się.

Podsumowując, "Hopeless" jest pod każdym względem wyjątkowa, niesamowita i porusza czytelnika do głębi. Znajdziecie tutaj nietuzinkową fabułę, wstrząsającą tajemnicę i  dobrze skonstruowanych bohaterów. Jeżeli jeszcze nie zakochaliście się w twórczości Hoover, to mam nadzieję, że ta książka to odmieni.

Moja ocena: 5,5/6
Autor: Colleen Hoover
Tytuł: Hopeless (I)
Ilość stron: 384
Okładka: miękka
Wydawnictwo: Otwarte   

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza

Dziękuję za odwiedziny i pozostawiony komentarz!
Zapraszam ponownie!

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...