czwartek, 16 czerwca 2016

#9 Jojo Moyes "Razem będzie lepiej"


 


Rodzina jest jedną z najważniejszych wartości w życiu każdego z nas, której często zaaferowani problemami dnia codziennego nie doceniamy. Przedkładamy ją nad pracę, obowiązki czy właśnie nad większe jak i te mniejsze trudności które stają nam na drodze. Bohaterowie książki Jojo Moyes ruszając w podróż na drugi koniec kraju odkrywają co jest tak naprawdę w życiu cenne. Jak się okazuje nie ma nic ważniejszego niż miłość bliskich osób.

"Babcia Jess często mawiała, że sekretem szczęśliwego życia jest krótka pamięć. Było to, co prawda zanim zapadła na demencję i zaczęła zapominać, gdzie mieszka."

Razem będzie lepiej było moim pierwszym spotkaniem z twórczością Jojo Moyes. Muszę powiedzieć, że się nie zawiodłam! Autorka w zabawny sposób przedstawiła perypetie  rodziny ledwo łączącej koniec z końcem, ale za to pełnej miłości i szacunku dla siebie. Jess to dwudziestoparoletnia kobieta, która pracując na dwa etaty ledwo jest w stanie utrzymać rodzinę. Determinacja, upór i duża dawka optymizmu - tymi słowami można opisać postać Jess. Mieszkając na przedmieściach oprócz problemów finansowych musi borykać się z szykanami sąsiadów nie tolerujących jej syna. Nick to zamknięty w sobie nastolatek, trochę wycofany i nieufny, spędzający każdą wolną chwilę przed komputerem. Buntownicza natura oraz kontrowersyjny wygląd przynos mu same kłopoty. Natomiast Tanzie to ośmioletnia dziewczynka, która  jest geniuszem matematycznym, żadne zadanie nie jest dla niej problemem.  Kiedy los daje dziewczynce szansę na uczęszczanie do wymarzonej, prywatnej szkoły, Jess mimo braku pieniędzy robi wszystko co w jej mocy by to swojej córce umożliwić. Czy jej się to uda? Perypetie rodziny przeplatają się z losami Edwarda Nichollsa, bogatego informatyka, który przez jedną nieprzemyślaną decyzję może stracić wszystko na co tak ciężko pracował. Pod wpływem impulsu postanawia pomóc Jess i jej dzieciom w dostaniu się na drugi koniec kraju, do Szkocji, gdzie marzenie Tanzie może się spełnić. Podróż z trudnym nastolatkiem, dziewczynką z chorobą lokomocyjną, psem Normanem ledwo mieszczącym się w samochodzie i atrakcyjną kobietą, jest nie lada wyzwaniem dla pana Nichollsa. Jak się okazuje ta wyprawa zmieni ich wszystkich, ale czy na lepsze?

"Bo choćby nawet cały świat rzucał w ciebie kamieniami, to jeżeli mama stoi po twojej stronie, nic ci się nie stanie. Gdzieś głęboko w środku będziesz wiedzieć, że jesteś kochany."

Każdy rozdział książki  przedstawia historię z punktu widzenia poszczególnych  bohaterów. Narracja w książce jest mieszana, czytelnika nie razi przechodzenie z narracji pierwszoosobowej do trzecioosobowej. Myślę, że jest to dużym plusem i pokazuje niezwykłe umiejętności pisarskie autorki. Dowcipne dialogi, które rozśmieszają czytelnika niemal do łez przeplatane z momentami smutku to cechy szczególne tej książki. Powieść Jojo Moyes to lekka, pełna optymistycznej energii historia o pokonywaniu problemów i wychodzeniu z nich z wysoko podniesioną głową. Już dawno nie czytałam czegoś tak zabawnego i wzruszającego jednocześnie. Książka jest  również pewnego rodzaju hołdem oddanym wszystkim mamom. Jojo Moyes pokazała, że matczyna miłość nie ma granic, a dla swoich dzieci kobieta jest w stanie poświęcić dosłownie wszystko. Myślę, że to między innymi wpływa na niezwykłość tej historii.

" Świat zasadniczo składa się z ludzi, którzy mają innych w dupie. Są gotowi cię rozdeptać, jeżeli w ten sposób dopną swego."

Książka stanowiła idealną odskocznię od przesyconych romantyzmem historii miłosnych, które do tej pory czytałam. Znajdziecie tutaj również wątek miłosny, ale nie jest on dominującym elementem historii, co bardzo mi się spodobało. Jojo Moyes w swojej książce zawarła niezwykle ważne przesłanie, które brzmi mniej więcej tak - nie ważne ile masz pieniędzy, ważne że masz wokół siebie kochających Cię ludzi. Tylko to się liczy w życiu człowieka. Razem będzie lepiej to opowieść o zderzeniu dwóch różnych światów: biedoty i bogactwa. Pokazuje, że pieniądze to tylko rzeczy materialne, które raz są a innym razem ich nie ma. Rodzina jest za to wartością stałą, o którą należy dbać i ją przede wszystkim doceniać. Człowiek bogaty jeżeli nie ma z kim dzielić swojego szczęścia tak naprawdę jest nieszczęśliwy i samotny. Rodzina Jess mimo licznych problemów, stanowi silną jedność, co w późniejszych etapach książki możemy dostrzec

" - Jak to możliwe, że jesteś taką optymistką?
   - Bo prędzej czy później wszystko się układa."

Książka Razem będzie lepiej to idealna lektura dla kobiet w każdym wieku. Niezbyt skomplikowana fabuła, zabawny styl pisania autorki oraz bohaterowie, których nie da się nie polubić to mieszanka obok, której nie można przejść obojętnie. Książka przywraca w czytelniku wiarę w drugiego człowieka oraz w to że dobre rzeczy do nas wracają ze zdwojoną mocą. Wystarczy tylko w to wierzyć!

"Wiesz, chociaż moje życie to jedna wielka katastrofa, ja po prosu... czuje się dobrze. Patrzę na ciebie i czuję się dobrze."

Moja ocena: 5,5/6
Tytuł: Razem będzie lepiej
Autor: Jojo Moyes
Wydawnictwo: Między słowami    

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza

Dziękuję za odwiedziny i pozostawiony komentarz!
Zapraszam ponownie!

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...